Slovenija dobila 37 novih znakov Slovenia Green in prvo platinasto destinacijo Slovenia Green Destination

20. maja, na Svetovni dan čebel, je v organizaciji Slovenske turistične organizacije (STO) in konzorcija Slovenia Green potekal peti Zeleni dan slovenskega turizma, ki izpostavlja trajnostno gastronomijo. Osrednji dogodek trajnostnega turizma v Sloveniji za Zeleno shemo slovenskega turizma prinaša pomembno prelomnico: razglašena je bila prva nosilka platinastega znaka SLOVENIA GREEN, najvišjega priznanja Zelene sheme slovenskega turizma.

Pod okriljem Slovenske turistične organizacije in Konzorcija Slovenia Green je 20. maja, ob Svetovnem dnevu čebel, petič zapored potekal osrednji dogodek trajnostnega turizma v Sloveniji, Zeleni dan slovenskega turizma. V luči gastronomije, kot osrednje dvoletne promocijske tematike slovenskega turizma in Slovenije kot nosilke naziva Evropska gastronomska regija 2021, letošnji Zeleni dan slovenskega turizma v središče postavlja trajnostno gastronomijo. V okviru strokovnega dela so na okrogli mizi ugledni slovenski strokovnjaki iz prakse obravnavali izzive in priložnosti trajnostne gastronomije ter njeno vlogo v slovenskem turizmu. Sledila je razglasitev novih nosilcev certifikata Slovenia Green, ki so se Zeleni shemi slovenskega turizma pridružili v zadnjem letu. Prvič so bili podeljeni tudi znaki Slovenia Green Cuisine ter znak Slovenia Green Beach. Na dogodku, ki je potekal virtualno, je bilo proglašenih 37 novih imetnikov nacionalnega znaka; v zadnjem letu so znak Slovenia Green prejeli 4 destinacije, 15 nastanitev, 12 restavracij, 3 turistične agencije, 1 naravno kopališče in 2 atrakciji. Skupaj se z nacionalnim znakom za trajnostni razvoj tako ponaša že 157 ponudnikov in destinacij.

»Na Slovenski turistični organizaciji smo ponosni, da ima od danes znak 'Slovenia Green' še 37 novih destinacij in ponudnikov slovenskega turizma. Skupno je v zeleni shemi že 157 destinacij in ponudnikov, občine z znakom Slovenia Green pa so v letu 2019 ustvarile kar 79 odstotkov vseh prihodov. Letošnji zeleni dan je za uresničevanje trajnostne zaveze, ki smo jo skupaj s slovenskim turističnim gospodarstvom postavili pred sedmimi leti, posebnega pomena. Danes je Bohinj kot prva destinacija prejel najvišje priznanje Zelene sheme slovenskega turizma, platinasti znak Slovenia Green. Prvič so bili podeljeni tudi znaki Slovenia Green Cuisine, ki ga je v zgolj štirih mesecih pridobilo kar 12 gostinskih ponudnikov, številni pa so v postopku pridobivanja znaka, s katerim gostinske ponudnike dodatno spodbujamo k upoštevanju načel trajnostne gastronomske destinacije in utemeljujemo naziv Evropske gastronomske regije 2021. Zeleni shemi se je pridružil tudi prvi nosilec znaka Slovenia Green Beach, to je Grajsko kopališče Bled. Iskrene čestitke vsem prejemnikov,« je ob tej priložnosti poudarila mag. Maja Pak, ki je izpostavila tudi velik pomen ZSST pri pozicioniranju Slovenije kot globalno prepoznavne trajnostne destinacije, ki je v jedro vseh aktivnosti postavila trajnostni razvoj: »Zelena shema slovenskega turizma je z današnjo podelitvijo 37 novih nosilk znaka Slovenia Green naredila pomemben korak proti Sloveniji kot 100% trajnostni destinaciji, kar je naš cilj. Slovenija je danes zaradi jasne in konsistentne usmeritve v zeleni, nemnožični in butični turizem v samem vrhu najbolj trajnostnih destinacij, kar nam priznava strokovna in medijska javnost, turisti pa nas prepoznavajo kot eno najbolj zaželenih zelenih destinacij. Zelena shema je postala primer dobre prakse sistematičnega spodbujanja trajnostnega turizma na državni ravni pomembno podpira tudi uresničevanje obljube, ki jo daje znamka I feel Slovenia. Pandemija je še bolj izpostavila nujnost ukrepanja blaženja posledic našega vpliva na okolje, turisti pa pri izbiri ciljne destinacije vse večji pomen dajejo trajnostnemu vidiku. Prav na področju trajnosti in digitalne transformacije imamo v Sloveniji prednosti in hkrati priložnost, da dodatno okrepimo našo pozicijo sodobne, zelene v trajnost usmerjene turistične destinacije.«

Nazaj na seznam